google

google-plus

WordPress’te Google+ Akışınızı Gösterin

By | WordPress | No Comments

Merhabalar;

Uzun süredir hiç bir şey yapmadığım için bloga da yazı yazmıyordum. Evet suçumu kabul ediyorum. Uzun süredir “boş” takılıyorum. Aslında hayatımla pek ilgilenmediğinizi de biliyorum. Neyse son zamanların trendi olan “Google+” için ufak bir wordpress ipucunu sizinle paylaşacağım. Yine faydalı ve basit bir ipucu olacak…

Yapmanız gereken alttaki kod parçacığını temanızda istediğiniz bir kısma yerleştirmek. Sidebar, header, footer olabilir. Artık nereye isterseniz. Muhakkak CSS ile desteklemenizi öneriyorum. Belki onu da ileriki yazılarda yazarım.
Read More

Özgün Meta Taglar

By | SEO | 6 Comments

Daha önce bir kaç makale yazmıştım SEO ile ilgili ancak bu konuda uzman değilim. Sadece tecrübeliyim. Eğer kendime uzman dersem gerçekten uzman olan arkadaşlarıma saygısızlık etmiş olurum. Yine lafı fazla dolandırmadan SEO ile ilgili küçük ancak faydalı bir ipucu vereceğim. Bildiğiniz gibi Google’da ilk sayfada özellikle 1. sırada cıkmak çok önemli bir husus. Bu da ancak özgün ve kaliteli içerik ile mümkün bir olay. Ancak bazen bu özgünlük yetmeyebiliyor ve bizde biraz cinlik yapıyoruz ama faydasını görüyoruz. Öncelikle “meta keywords” ile ilgili bilgi vermek gerekirse; “meta keywords” sitemizin anahtar kelimeleridir. Bir nevi Google’da hangi kelimelerde yükselmek istediğimizi belirten kelimeler grubudur. Örnek vererek açıklamak daha doğru olacaktır kanaatimce. Kendi sitemden örnek vereceğim tabii ki :) . Bilen arkadaşlar biliyordur hacimli bir kelimede ilk 5te olan bir sitem var (yaklasık 2 yıl oldu). İlk açtığımda MyBB forum olarak düşünmüştüm ancak 6-7 ay sonra verim alamadığım için WordPress’e terfi ettim ve 6 aylık emeğim boşa gitti.Yükselme dönemine geçerkende ne yaparak rakiplerimden üst sıralarda yer alabilirim diye düşündüm ve rakip siteleri incelemeye koyuldum. Tabii ki bu incelemeler yüzeysel değil kodsal incelemelerdi. Bütün rakiplerimin tek tek kodları inceledim ve kendi belirlediğim meta taglar ile karşılaştırdım. Coğunlukla aynı kelimeler var ancak onların unuttuğu bir kaç kelime daha vardı :) . Tabii ki bende bunu fırsat bilerek unuttukları kodları da meta keywordslerimin arasına ekledim. Şu anda henüz istediğim kelimesde ilk sırada değilim ancak ilk sayfadayım. Kesinlikle rakip sitelerden içerik alma gibi bir iş yapmıyorum. Genellikle bizden alınıyor tabii direkt kopyalaya yapıştır olduğu için arada backlinkte geliyor :) . Dediğim gibi rakiplerinizi çok iyi inceleyin ve analiz edin. Meta keywordlerinizi çok çok iyi seçin ve öncelikli olarak yükselmek istediğiniz kelimeyi keywordslerinizde en başa ekleyin. Yani keywordslerinizi önem sırasına göre sıralayın. Bu yöntemin faydasını anında görmeniz mümkün değildir. Çünkü Google’da belli başlı keywordsleriniz oturmuş durumda olduğu için değişimi biraz zaman alabilir. Herkese bol hitli ve bol kazançlı günler diliyorum.

Alıntı yaparken kaynak belirteceğinize kuşkum yok :)

Kalici Baglantiniz Degisse Dahi Linkleriniz Kaybolmasin

By | WordPress | 2 Comments

r10.net’te değerli kurac’ın paylaştığı ve benimde işime yarayan bir eklentiyi biraz daha yaymak istedim.

Gelelim ekletinin fonksiyonlarına;
Wordpress kullanan coğu kullanıcı kalıcı bağlantılar ile sef yapmayı biliyordur.Bilmeyenler için: Admin–>Ayarlar–>Kalıcı Bağlantılar kısmından yapabilirsiniz.

” %postname% ” –> konu adı
” %post_id% ” —> Post numarası
” %category% ” —-> Kategori
” %author% ” —> Yazar

Bunlarda linklerimizin görünmesini istediğimiz şekle sokmak için gerekli kod parçacıkları.Sef yapmamız için gerekenleride gördükten sonra hemen örnek vermeye başlayalım.Diyelim ki projenizde %author%/%postname%.html (.html isteğe bağlı) kullandınız.Şimdi siz bunu %category%/%postname şeklinde yapmak istiyorsunuz ama Google amcamızın indexlerimizi sileceğinizde biliyorsunuz.Hiç korkmayın WordPress eklenti yazarları bunuda düşünmüş ve “Permalink Migration” eklentisini yazmışlar :).

Hemen kullanımıda anlatalım sözü fazla uzattık;
Eklentiyi buradan indiriyoruz ve FTP programımızı acıp sitemize bağlanıyoruz.Ardından “wp-content/plugins” klasorü içine zipten cıkan klasoru gonderiyoruz.Sonra admin panelimize girip “Eklentiler” kısmından “Dean’s Permalinks Migration” yazan kısmın yanındaki “Etkinleştir” linkine tıklayarak eklentiyi aktif ediyoruz.Sonra biraz önce yukarda belirttiğim yoldan (Admin–>Ayarlar–>Kalıcı Bağlantılar) yeni kalıcı bağlantımızı belirliyoruz ve “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basıyoruz.Eğer “Google XML Sitemaps” eklentisi kullanmıyorsanız yeni kalıcı bağlantılarınız hayırlı olsun diyoruz.
“Yok, ben sitemap’ta kullanıyorum.” diyorsanız;
Admin–>Ayarlar–>XML Sitemaps bölümüne gelerek, Eğer sunucunuzda veya blog’unuzda bir değişiklik yaptıysanız, site haritanızı güncellemek isteyebilirsiniz. yazan kısımda kalın olarak belirttiğim yere tıklıyorsunuz ve yaptığınız değişiklikleri sitemap’ınıza bildiriyorsunuz, e o da Google amca’ya bildiriyor “Bizim Rıfkı linkleri değiştirdi emica…” diyerek…

Herkese kolay gelsin arada sırada böyle eğlenceli şekilde basit WordPress ve diğer scriptlerin faydalı kısımlarını tanıyacağız…